Nội dung text WK3 - Y5 - MATH - HW - WORD PROBLEMS & APPLICATIONS - AN.docx.pdf
Question 4: Step 1: Say, Bert has B cards and Ernie has E cards. 2B/3 = 2E/5 B = 6E/10 B = 3E/5 Step 2: Bert and Ernie have 240 baseball cards altogether. B + E = 240 3E/5 + E = 240 8E/5 = 240 E = 150 B = (3 * 150)/5 = 90 So, Ernie has 150 - 90 = 60 more baseball cards than Bert. Answer: D. 60 Question 5: Step 1: The area of the rectangle is equal to the area of the square. The area of the rectangle is 36 square metres. Therefore, the area of square = 36 square metres Step 2: Say the side length of the square is x metres. x^2 = 36 x = 6 metres. Then, the perimeter of the square is - 4x = 4 * 6 = 24 metres. Answer: C. 24 metres Question 6: Step 1: The volume of the box is 54 * 30 * 12 = 19,440 cubic cm. Volume of each cube = 4 * 4 * 4 = 64 cubic cm. Number of cubes fit along each dimension: Along 54 cm side: 54/4 = 13.5 (only 13 full cubes fit) Along 30 cm side: 30/4 = 7.5 (only 7 full cubes fit) ©Scholarly 2025. All rights reserved. All digital content and materials provided are proprietary and protected under copyright law. Any reproduction or sharing of digital files, including screenshots, recordings, or downloads, is strictly prohibited without the prior written consent of Scholarly. 2
Along 12 cm side: 12/4 = 3 (exactly 3 cubes fit) Thus, total number of cubes = 13 * 7 * 3 = 273 cubes Total volume occupied = 273 * 64 = 17,472 cubic cm. Step 2: Then, the volume of the box that is not occupied is 19,440 - 17,472 = 1,968 cubic cm. Answer: A. 1,968 cubic cm Question 7: Step 1: Say Cynthia has x ribbons. Beth’s ribbons = 2x Amy’s ribbons = 3 * 2x = 6x Amy, Beth, and Cynthia have 180 ribbons altogether. Then, 6x + 2x + x = 180 9x = 180 x = 180/9 = 20 ribbons. Step 2: Then, Amy has 6 * 20 = 120 ribbons. And, Cynthia has 20 ribbons. Thus, Amy has 120 - 20 = 100 more ribbons than Cynthia. Answer: E. 100 ribbons Question 8: Step 1: Total marbles = 440 Say Huey, Dewey and Louie have H, D, and L marbles respectively. D = L + 15 H = 5D = 5(L + 15) H = 5L + 75 D + H + L = 440. Step 2: L + 15 + 5L + 75 + L = 440 7L + 90 = 440 7L = 440 - 90 L = 350/7 = 50 marbles. H = 5 * 50 + 75 = 325 marbles. ©Scholarly 2025. All rights reserved. All digital content and materials provided are proprietary and protected under copyright law. Any reproduction or sharing of digital files, including screenshots, recordings, or downloads, is strictly prohibited without the prior written consent of Scholarly. 3
Then, Huey had 325 - 50 = 275 more marbles than Louie. Answer: D. 275 marbles Question 9: Step 1: The rectangle has a perimeter of 68 centimetres and is 25 centimetres long. Say, the width of the rectangle is W. 2(25 + W) = 68 25 + W = 34 W = 34 - 25 = 9 cm. Step 2: The area of the rectangle is - Area = 25 * 9 = 225 square cm. Area of square = Area of rectangle = 225 square cm. The side length of the square is - 225 = 15 * 15 So, the side length of the square is 15 cm. Answer: C. 15 cm Question 10: Step 1: The cost of 100 widgets is $400. The price of each widget is increased by 10%. The cost of each widget is $400/100 = $4. Step 2: The increased price of each widget is - $4 + 10% = $4.4 The revenue obtained by selling all the widgets is - $4.4 * 100 = $440 Answer: E. $440 Question 11: Step 1: Alice bought 8 cupcakes for $3.60 and 3 bagels for $3. The cost of 1 cupcake is $3.60/8 = $0.45 and the cost of 1 bagel is $3/3 = $1. The cost of 8 cupcakes and 3 bagels is - $3.60 + $3 = $6.60 ©Scholarly 2025. All rights reserved. All digital content and materials provided are proprietary and protected under copyright law. Any reproduction or sharing of digital files, including screenshots, recordings, or downloads, is strictly prohibited without the prior written consent of Scholarly. 4